FC Siilin Ysitytöt hopealle T15 futsalin SM-turnauksessa Tampereelle
T15 (2009)Julkaistu: 18.03.2024 18.47

FC Siilin Ysitytöt hopealle T15 futsalin SM-turnauksessa Tampereelle

FC Siilin T09 tytöt yhdessä iisalmelaisten pelikaveriensa kanssa teki siilinjärveläis/iisalmelaista futsalhistoriaa ottamalla ensimmäiset SM-mitalit tällä tasolla ja ensimmäistä kertaa oli siilinjärveläiset edes mukana SM-lopputurnauksessa. Tiukkoja pelejä ja vastustajia oli kaikki joukkueet ja monessa pelissä Siilitytöt punnersi lopussa voittoon nousten tappioasemistakin. Turnauksen voittaja HooGee/GrIFK yj oli selvästi turnauksen paras joukkue, mutta se oli noiden kahden seuran pelaajien lisäksi haalinut vahvistukseksi HJK:sta ja Espoosta kentällisen verran 09 majupelaajia. Hopea oli kyllä Siileille todella hieno saavutus ja nyt siilitytötkin osasi arvostaa hopeaa kun usein hopean jälkeen ollaan masentuneita finaalihäviön jäljiltä vaikka muuten olisi pelattu hieno turnaus. Näin kävi viikko sitten kovassa jalkapallon kutsuturnausessa Piispalassa, jossa kovassa seurassa oltiin myös hopealla, mutta finaalitappion jälkeen mitaleista ei osattu nauttia. Piispalassa puolet 8 joukkueesta oli liigajoukkueita ja loput etelän kovia Ykkösen yj-joukkueita. Tuon turnauksen voitti Liiga Pohjoisen viime syksyn mestari WFA Vaasasta ja kolmas oli PaRi Jyväskylästä. Mukana oli Piispalassa lisäksi FC Lahti, FC Haka, Kymi Yj, FC Honka/Espoo yj sekä NJS.

Ysityttöjen futsal on nyt yhtä Ahmon poikaturnausta vaille taputeltu ja keskityttään jo jalkapalloon ja huhtikuun alussa alkavaan Liiga Pohjoisen sarjaan, jonka kautta olisi mahdollisuus syksyllä päästä myös jalkapallon T15 SM-loputurnaukseen. Välissä toki on mm Helsinki cupia ja muita pelejä. Summer is calling ...

FC Siili ry.

Pajurinne 18

73360 Pajulahti

puh. 0445547053

email. fcsiili(a)hotmail.fi

Y-tunnus: 2758411-4

Seuran Pankkitili : FI20 47860010250837